TYPY ZŁĄCZY ŚWIATŁOWODOWYCH

W chwili gdy mamy coś z czymś połączyć często powstaje dylemat jaki kabelek stacyjny (tzw. patch-cord) zakupić. Na świecie istnieje wiele standardów złączy światłowodowych. W Polsce w telekomunikacji najczęściej stosuje się złącza FC-PC, SC, SC-APC i E2000. Jeśli jednak mamy do czynienia z sieciami informatycznymi to tu każdy instaluje to co lubi.... Poniżej przedstawiam przegląd najczęściej spotykanych wtyków optycznych.

Złącza stykowe PC i kątowo-stykowe APC

Złącza stykowe PC


Złącza kątowo stykowe APC


FC
ST
SC


SCAPC


SC Duplex


LCLC DuplexZłącza LC zwłaszcza w wersji duplex zasługują na nieco więcej uwagi. Ze względu na znaczną wytrzymałość mechaniczną, małe rozmiary i niski koszt produkcji zyskały sobie dużą popularność. Producenci sprzętu transmisyjnego, IP i ODF zaczęli stosować je upakowane jedno przy drugim tak żeby uzyskać maksymalne wykorzystanie miejsca. Niestety tak ciasno upakowane wtyki nie pozwalają na swobodne wpinanie i wypinanie (LC trzeba scisnąć żeby można było wysunąć je ze złącza). I tu potrzebne było rozwiązanie które ten problem wyeliminuje. Wynaleziono LC push-pull. Pasują do normalnych złączy LC ale w celu połączenia wystarczy je wcisnąć do elementu centrującego, a w celu rozłączenia pociągnąć. Ta funkcjonalność może być realizowana poprzez nakładki, umieszczane na zwykłych wtykach podczas produkcji albo przez specjalne wykonanie obudowy. Poniżej zdjęcia bardzo ciekawego rozwiązania. Złącza push-pull, ze specjalnym uchwytem wystającym daleko od złącza, możliwością nałożenia numerków, oraz cienkim okrągłym dwuwłóknowym kablem. Zdejmowana obudowa pozwala na rekonfigurację patchcordu tak żeby włókna były w dupleksie łączone "na wprost" lub "na krzyż". Ponadto można je adaptować do elementów centrujących mikro gdzie wtyki znajduja się bliżej siebie.
Tania Szwajcarska produkcja.

E2000


E2000APCMU
Biconic

Biconic

DIN-LSASMAMTRJ


męski

żeński

adapter

MPO

Patch-cordy optyczne MPO (Multi-fiber Push On) wykonywane są z wtykami MPO. Przy ich pomocy realizowane jest wiele połączeń optycznych jednym patchcordem, na przykład, 4 włóknowe, 8 włóknowe, 12 włóknowe, itp. Włókna mogą być jedno lub wielomodowe; wtyki szlifowane jako PC lub APC, żeńskie lub męskie. Złącze w ODF zajmuje tyle samo miejsca co SCPC
Czoło tego złącza w powiększeniu nie wygląda najlepiej...

SMC


Escon


FDDI

FDDI

D4MTPVF-45


LX5


F 3000Hybryda - przejściówka SC-LC


Hybryda - SC-FC
Złącza kątowe ze szczeliną powietrzną

Złącze kątowe ze szczeliną powietrzną

Spotykane bardzo rzadko...
VFO HRL-11

Producenci i dostawcy:


3M
AMP
Diamond
huber+suhner
Seiko
Optomer
FCA
Strona z serwisu Sławomira Pastuszki.